Знаеш пословицата „От живота по-добър учител няма“. Така е, не оспорваме. Но пък е много по-добре, ако си поне малко подготвен предварително, преди челния сблъсък с житейския урок. Ако някой, например майка ти, ти казва някои „вселенски зависимости“, полагала е усилия да хвърли светлина по житейския ти път, сигурни сме, че няма да се вслушаш в думите ѝ от първия път. Но ще ги запомниш.
И като се увериш, че е била права, ще започнеш да се присещаш и за останалите ѝ съвети. Ако се намираш в подобна позиция и размишляваш дали пък не си пропуснал някое ценно наставление, ето ти едни 10 урока, които е добре добрите майки да прошепват на децата си от време на време.
1. Да бъдат отговорни хора
Все по-често ставаме свидетели на ситуации, в които майките, в знак на закрила, изкупуват вината на децата си. Но добрата майка знае, че това не е правилно. Тя иска да научи децата си, че всяко действие е свързано с поемането на отговорността от последиците, до които то води. Независимо дали добри или лоши, те остават за сметка на извършителя. Затова хубаво трябва да се преценява дали дадено нещо да бъде направено и да се разгледат всички възможни варианти за развръзка след това. Ако при всички положения си готов да ги понесеш, само тогава се преминава към осъществяването на делото. Това е много важен и ценен урок, който, колкото по-рано бива научен, толкова по-добре за всички.
2. Учат децата си на честност преди всичко
Особено в тийнейджърските години децата искат да пробват всичко, което „големите“ правят – цигари, алкохол. Няма лошо – да пробва, но е важно как точно ще стане. Не е нужно младежът да се крие от родителите си. По-скоро да ги потърси за съвет – какво как се прави, за да не се обезводни и да не с махмурлук след първия си купон; как се пуши и какви са вредите от цигарите. Няма нищо срамно и неловко в тези разговори – по-добре, ако ще прави нещо подобно, да е със знанието на родителите и те самите да са сигурни какво и как му е обяснено, а не да се изпада в неловки ситуации на „криеница“. Същото се отнася и за всичко останало, което тийнейджърът мисли, че майка му и баща му няма да разрешат – докато не попита, отговорът винаги ще е „не“.
3. Всеки има призвание
Няма човек без талант. Не само майките знаят това. Важно е тя да наблюдава детето си и в момента, в който забележи какво предизвиква интереса му, да обърне внимание на това. Да го насърчи да се развива в това направление и да показва най-доброто, на което е способно. Междувременно може да се разкриват и още таланти – това не пречи! Ценното в този урок е детето да не губи интерес към заобикалящите го разнообразни дейности, ако случайно не уцели от първия път в избора си. Така е в живота – понякога не всичко се получава от първия опит. Но това не означава, че трябва да се откажем, а точно обратното. С още по-голям хъс да продължим да търсим своята сила.
4. Учат децата си, че провалът не е краят на света
Да, успехите са хубаво нещо – равностойни са на положения от нас труд. Но детето трябва да знае, че те рядко дават някаква поука. Виж, неуспехите… след тях учим най-трайно най-важните си житейски уроци. Добре е при провал, детето да знае, че това не е краят на света. Защото успешните хора са станали такива, именно след поне дузина провали преди това. След всеки провал човек трябва да анализира грешките си и да се постарае при следващ път да не ги повтаря. Но задължително да има следващ опит! Защото за мечтите си човек трябва да се бори! И да не губи ентусиазъм само заради няколко несполуки!
5. Внимавай на кого се доверяваш
Неслучайно хората казват, че няма по-чисти създания от децата. Когато са малки, те са абсолютно директни на думи и действия. Колкото обаче повече растат, толкова се изхитряват и започват да разбират и не толкова „чистата“ страна на живота. Някои стават лицемерни, други подмолни, трети използвачи… Затова, с напредване на възрастта на младежите, майките е добре да ги „открехнат“ към някои неща, които е добре да правят при първоначалното си общуване с нови хора. Едно от най-важните е да не се разкриват напълно и от самото начало пред нов за тях човек. Да не се довериш е някак съхраняващо личността. Нека изчакат да опознаят отсрещния, да преминат през разни „ситуации“ и на база на техните реакции, да преценят дали са заслужили близостта им. Прилагат ли този прийом, вероятността да се разочароват от предател е минимална.
6. Не винаги първата любов е и последната в този живот
В детските приказки и филми винаги всяка история завършва с щастлив край и принцесата се омъжва за своя принц. В истинския живот обаче това не винаги е така. Да не кажем в изключително редки случаи. Така че любовните разочарования са нещо естествено, особено в тийнейджърските години. Децата не трябва да се отказват от идеята, че и на тях ще се случи подобно преживяване. Просто трябва да не насочват всичките си очаквания още към първия обект на чувствата си. Добре е майките да ги подготвят за този развой на събитията предварително, за да се смекчат възложените надежди.
7. Има разлика между страст и любов
Още малко ще се задържим в любовната тематика. От ранна възраст децата усещат първите любовни трепети. Тогава реагират все още невинно на тях. С нарастване на възрастта хормоните започват да бушуват и да дават превес на по-силните усещания над потенциално по-дългосрочните. И често страст и любов се бъркат от подрастващите като понятия. Децата, вече встъпващи в зрелостта си, трябва да знаят, че силното привличане е като горския пожар – неконтролируеми, опустошителни и за кратко време нанасят сериозни поражения. Докато осъзнатите чувства, примесени с уважение към партньора, са като огън в камина – топлят, но не изгарят. Да, всички сме преминавали през първото състояние, но нека все пак накрая се стремят към второто. Защото страстта е до време, а любовта и взаимното уважение – до гроб!
8. Учат децата, че да а си добър не е проява на слабост
В повечето филми се показва как за да си с позиции в обществото, трябва да си арогантен, с хулиганско поведение. А и в тийнейджърките години битува схващането, че „лошите момчета“ са „готините момчета“. Истината е, че това е преходна мисъл. В действителност доброто възпитание и любезното поведение са винаги „на мода“. Няма как някой да се разочарова от това, че друг му е подал изтървана лична вещ. Или пък, че когато си натоварен с покупки, непознат предлага да ти помогне да ги пренесеш. Това е нещо, което добрата майка възпитава у децата си и с думи, и с пример. И винаги си проличава с напредване на годините на кого какво му е било показвано в „първите седем години“ от живота.
9. Адаптивността е много важна
Докато са в училище, родителите изискват от децата си високи оцени. Започнат ли да клонят към завършване на гимназията обаче, добре е родителите да подскажат на своите наследници, че не винаги човекът с най-високи оценки в училище е и човекът с най-високи постижения в живота. И това да си адаптивен към промените е много по-ценно от това да знаеш всичко в дадена сфера от науката, например. Младежите е добре да осъзнаят, че заобикалящата среда винаги се изменя, независимо дали това им харесва или не. И е в техен интерес да се приспособяват по-бързо към измененията. Доста полезен и ценен урок!
10. Никога не е твърде късно
Дете, на което са му казвали „Твърде голям си вече, за да започваш от нулата уроци по тенис“ или „За кога започваш да учиш испански език – къде ще го ползваш?“, пораства в човек, който се отказва от всяка възможност, още преди да е опитал. Защото не вижда потенциал в нея. Защото по презумпция е научен, че няма смисъл от подобни действия. Не! Винаги има смисъл! Всичко, което интуицията ти подсказва да направиш, има смисъл! И това е урок, който добрите майки дават на своите деца – да не се отказват от мечтите си! Трудности винаги ще има, но накрая постиженията са по-сладки!
Артистична натура, скрита в облика на „сериозната професия“ (занимава се с финанси). Търсач на преживявания, с интерес към пътешествията и изкуството във всичките му форми. Дете на морето – обожава морския бриз в косите, пясъка между пръстите на краката и звука на разплискващи се морски вълни.