Изучавайки чужд език, постоянно трябва да обогатяваме речника си. Не малко хора изпитват трудност при запаметяването на нова лексика. Често се случва така, че дори часове над учебниците остава само бяло петно в мозъка.
За щастие, този проблем не е от вчера и за него си има решение. Ето 10 начина лесно да се справите с това.
1. Запомняйте фрази/словосъчетания
Не правете опит да запомните отделни думи. По-лесно е да запомните лексиката в някакво словосъчетание. Можете да запомните думата в изречение, така не само ще знаете нова дума, но ще имате по-добра представа как се използва в речта.
2. Запомняйте антоними
Можете да запомните по двойки думите с противоположни значения (антоними). Бързо и лесно можете да създавате връзка между двойка думи с противоположно значение, например щастлив/нещастен.
3. Четете книги със специфична лексика
Нови думи могат да се учат и когато четете. Особено ако изберете книга, малко по-трудна за вас, защото така ще научите повече нови думи, отколкото, ако книгата е от вашето ниво.
4. Правете звукови асоциации
Нужно е да търсите съзвучия с думи от родния си език и след това да създавате асоциативно изречение, което включва думата. Така се обогатява и речниковият запас, тренира се и паметта. Например look (гледам – англ.) звучи като българското „лук”. Можете да съставите изречение като „Мога да погледна има ли лук.”
5. Групирайте думите по смисъл или по граматични признаци
Не учете хаотично думи, особено ако имате голям списък с думи. Отделете думи и ги групирайте, като например групирате глаголи, но ги групирате според вида на окончанията, или съществителни, но от мъжки род, след това женски, като отделно записвате изключенията. Така доста по-лесно ще се справите. Можете да изписвате и запомняте думата и нейния синоним.
6. Направете си картички/картончета
Вземете малки картончета. От едната страна напишете думата на чужд език, а от другата – превода. И всеки ден разбърквайте и гледайте тези картончета, докато не запомните всички думи. Можете и на лист хартия да направите две колони, в едната се изписва думата на чужд език, в другата – превода на български. Със сигурност ще намерите и различни приложения на телефона си, но този начин на учене определено е ефективен.
7. Направете си списък
Винаги, когато чуете или прочетете дума, която не знаете, записвайте я. След това проверете значението ѝ. Можете да отбележите и каква част на речта е, като напишете и различни форми на тази дума.
8. Употребявайте/повтаряйте новата дума веднага щом я научите
Това е добър начин да запомните за дълго думата. Веднага щом научите нова дума, започнете да я повтаряте и използвате. Повторете я няколко пъти, след час отново я повторете, след това на следващия ден. Така без особени усилия новата лексика е запаметена без особени усилия.
9. Съставяйте кратки истории с новите думи
Има твърде много нови думи и те са трудни за запомняне. Ето лесен трик, с който можете бързо да ги научите. Напишете някаква история, каквато и да е тя, в която включвате всяка от новите чужди думи. Комбинирайте ги, дори да е смешно или без особен смисъл, но направете изречения.
10. Използвайте самозалепващи листчета с лексика
Записвайте думи и изрази на самозалепващи листчета, които трябва да поставите на места, които всеки ден виждате. След седмица, виждайки на хладилника или огледалото написаните фрази и думи, със сигурност ще са ви познати и няма да имате проблем със запомнянето им. Без усилия ще сте обогатили речниковия си запас.
Няма значение какъв език изучавате, лексиката е нещо изключително важно, което трябва да натрупате. Нека е по лесен и приятен за вас начин.
Виктория е преводач и преподавател по новогръцки език. Влюбена е в Гърция. Обожава да пътува. Не може да живее без спорт. Обича да чете. Пристрастена е към мотиваторите и личностното развитие.