Това са едни малко по-различни съвети, събрани не от родители, а от възрастни, които са на прехода между „да бъдеш дете“ и „да отглеждаш такова“. Съвети, които сме чували често от някой филм или книга, но незнайно защо не винаги са били част от възпитанието ни. Защото всички знаем, че образованието е важно, моралът – също.
Всички различаваме кое е добро и кое е лошо и знаем от много малки, че не трябва да се лъже и краде. Но някак измежду всичко, което ни се повтаря в детството, има съвети, които така и не получихме, а имахме нужда. Затова и днес ви представяме 10 съвета, които всеки родител трябва да даде на детето си преди да се е сблъскало с действителността.
1. Парите са средство, а не цел
Огромна част от нас или не са получили този съвет като малки, или просто не са го разбрали напълно. Парите са неизменна част от ежедневието ни, те са разменната монета за всички наши мечти и удоволствия, но не трябва да бъдат основна цел в живота ни.
Те трябва да бъдат начинът, по който да стигнем до мечтаната почивка, но не забравяйте, че не си струва да жертваме време, прекарано с близките си, или заслужен сън. В крайна сметка на старини няма да броим събраните ни спестявания, а изживените моменти и ще съжаляваме единствено за изгубените приятели, любови и моменти по пътя.
2. Истинската любов не винаги се оказва лесна
Историите за Барби, тийнейджърските филми на Disney и любовните приказки за принца на бял кон са прекрасен начин да накараш малките момичета да вярват в чудесата. Но родителите са тези, които трябва да им отворят очите за истината, че първата любов не винаги се оказва последна, което автоматично означава, че ще има не един мъж в живота им, по който да си изгубят ума. И най-вероятно не един ще им разбие сърцето.
Това, в което трябва да се научат, е, че любовта никога не е „И заживели щастливо!“, просто защото за всяко стойностно нещо, по ирония на съдбата, човек трябва да си плати, но не с пари, а със сърцето си.
3. Ще нараняваш, дори и да не го искаш
Да бъдеш добър е първото, което родителите учат децата си. Да бъдат добри към тях, към приятелите, към учителите, към магазинерите и дори към непознатите на спирката. Но колкото и добър да е човек, винаги ще има някой, който ще нарани.
Родителите си, защото един ден ще напусне бащиния дом, партньорът, от когото ще си тръгне, защото вече няма любов, която да му даде, дори и приятеля си, на когото не е обърнал внимание, защото е имал тежък ден.
Научете децата си да не се чувстват виновни за решенията, които взимат. Човек, който цял живот се старае да угоди на всички с идеята да не обиди някого, наранява най-много себе си. А нещастните хора, в крайна сметка, никога не са от добрите.
4. Имаш право на мнение
Децата трябва да се научат от малки да бъдат непокорни. Всеки родител си мисли, че няма да се бърка в живота на детето си, когато порасне, ще го оставя да поема рискове, да се влюбва безразсъдно, за да се научи. Но в един слънчев ден, когато детето ви страда, нещо във вас ще се пречупи и ще наложите мнението си, ще го спрете. Може би дори ще му забраните да вземе решение с идеята, че му правите услуга.
Това, което сте преживели вие, няма нищо общо с това, което ще преживеят те. Научете ги да се борят за нещата, които искат, и ги оставяйте да спорят с вас, дори когато не са прави още от малки. Създайте здравомислещи деца, който не се страхуват от това да се чуе гласът им. Защото, ако днес склонят глава пред вас, утре ще го направят и извън дома ви, а това ще им струва идентичността, самочувствието и себеуважението им.
5. Любопитството е най-важно
Живеем във време, в което образованието е по-достъпно отвсякога. Всеки с малко усилия и няколко години в университета може да вземе диплома. Децата трябва да знаят, че завършеното образование е начин да подплатят CV-то си и е важно! По-важно обаче е любопитството.
То е качеството, което ни кара да искаме да знаем повече, да виждаме повече. Това е начинът, по който човешкият мозък се мотивира да се развива. Научете децата си да бъдат любопитни към света около тях, за да го разберат, за да успяват да виждат всеки ден нещо ново, нещо интересно. За да открият призванието, което ги прави щастливи, и да успеят да го превърнат в своя професия.
6. Не сте длъжни на никого, дори на нас
Много от децата порастват с мисленето, че трябва да продължат по вашите стъпки, да сбъднат вашата мечта и да бъдат винаги до вас, защото сте ги отгледали. Проблемът идва, когато започнат да се чувстват длъжни не само на вас, но и на всички останали – на съседа, на приятелите си, на партньора си, накрая на децата си.
Да бъдеш добър към другите, не означава да живееш за тях. Децата не се създават, за да има някой упора на старини. Помислете върху това следващия път, когато казвате на детето си „В моята къща, ще се спазват моите правила!“. И не забравяйте, че тези деца, често са онези възрастни, които избягват да посещават родителите си с години.
7. Никога не се срамувай от себе си
Често родителите прекрачват границата на възпитанието и създават измамното чувство на детето си, че ако не е като другите, значи проблемът е в него. Има хора, дори и на преклонна възраст, които не могат да избият това чувство на неприемственост и често не успяват да развият потенциала си напълно заради предразсъдъци, породени от детството.
Научете децата си, че независимо как изглеждат, как говорят, какво харесват или в кого се влюбват, те имат право да бъдат себе си и вие ще ги обичате, не въпреки, а точно заради това.
8. Ще се тревожиш повече, отколкото си мислиш
На никой родител не му се иска да го казва на детето си, но животът е всичко друго, само не и „цветя и рози“. И вероятността детето ви да се почувства изгубено не веднъж в живота е огромна. Вероятността да изпадне в депресия някой ден – също. Добре е след определена възраст човек да бъде подготвен, че ще има моменти, в които всичко, което прави, ще му се струва недостатъчно. Важно е да знае, че независимо какво се случва, то е временно. Надеждата, че всичко – и добро, и лошо, има своя край, е това, което в крайна сметка ни спасява.
9. Научи се да живееш сам със себе си
Човекът е „социално животно“ и като такова неминуемо цял живот ще бъде обграден от хора. Но човекът също е и една безкрайна самотна вселена, която, ако не се научи да се подрежда и да живее в мир с всяка своя звезда, има голяма опасност да се изгуби в себе си.
Научете децата си да остават сами понякога, да се справят с вътрешните си страхове сами, да лекуват сърцето и душата си… сами. Зависимостта от постоянна упора в живота им единствено ще ги нарани. Всички знаем, че хората си тръгват и ние трябва да умеем да се справим с това. Защото, да се чувстваш самотен сред цяла тълпа от хора, е най-трагичната форма на самота, която съществува и най-разпространената в наши дни.
10. Няма точна формула
Най-нестандартният съвет, който рядко родителите признават на децата си. Няма точна формула за това как да живееш. Моралните ценности, обществените очаквания – всички тези правила, налагани ни цял живот от света около нас, могат да бъдат пътеводна звезда или бич за цял живот.
Няма конкретни съвети как да бъдеш идеалната дъщеря или син, как да бъдеш перфектният родител или най-успешният бизнесмен. Животът е прекрасен, но е изтъкан от радости, преплетени с много неволи. И няма тайна рецепта как всичко да бъде като в приказка.
Дори да даваш най-доброто от себе си, сълзите, болката, разочарованията и несгодите не са изключени, но това не трябва да те спира. Защото, дори и да не знаеш мисията си на Земята, винаги можеш да повярваш, че тя е просто да бъдеш щастлив. Както гласи старата френска пословица, цитирана често от Лев Толстой: „Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!„.
Николета Бошева учи „Връзки с обществеността“ в Софийския университет. Говори френски език и обожава книгите. Пътуването ѝ е страст и вярва в израза „Не забравяй първо да се влюбиш в себе си!“.