Началото на всяка година е време за размисъл и равносметки. Време, в което се обръщаме назад към изминалите месеци и обмисляме какво ни очаква през новите.
През 2023 година ни очакват 228 работни и 137 почивни дни. В цифрата влиза и традиционния платен 20-дневен годишен отпуск. От останалите 117 почивни дни, 16 са официални празници и 101 се падат уикенд. Официалните празници са реално 11 дни, но 5 от тях съвпадат със събота или неделя, което означава, че по закон първият ден от работната седмица след тях е почивен.
В музиката 2023-а е белязана от 100-та годишнина от рождението на джаз певицата Леа Иванова и композитора Петър Ступел. Навършват 50 години от смъртта на един от най-великите и влиятелни художници на XX в. Пабло Пикасо иизвестния английски писател, автор на невероятно популярните фентъзи поредици „Хобит“ и „Властелинът на пръстените”, Дж. Р. Р. Толкин.
През тази година киното пък ще отпразнува 20-ата годишнина от излизането на голям екран на филмите „Как да разкараш гаджето за 10 дни“, „Наистина любов“, „Последният самурай“, „Матрицата: Революции“ и „Джони Инглиш“. Навършват се и 30 години от създаването на „Списъкът на Шиндлер“, „Безсъници в Сиатъл“, „Филаделфия“, „Мисис Даутфайър“ и „Неприлично предложение“.
Днес поглеждаме смело към бъдещето с мисъл за миналото. Спазваме ежегодната традиция на © 10-те най и ви предлагаме кратък списък с 10 годишнини, които ще отбележим през 2023 година.
1. 1130 години
Преславският църковно-народен събор от 893 година се смята за едно от най-значимите събития от времето на Първата българска държава и заедно с покръстването на българите, започнало през 864 при княз Борис I, е основополагащо за изграждането на Българската православна църква. Именно по време на Преславския събор се решава владетел на България да бъде цар Симеон, столицата да се премести от Плиска в Преслав, а богослужението да се извършва на славянски, вместо на гръцки език, за да бъде разбираемо за населението.
2. 150 години
През 2023 година България отбелязва век и половина от обесването на Васил Левски – национален герой, идеолог и организатор на българската национална революция. Той е идеолог и организатор на българската национална революция, основател на Вътрешната революционна организация. Известен е и като Апостола на свободата, заради организирането и разработването на революционна мрежа за освобождаване на България от османско владичество. Пътува по страната и създава частни революционни комитети, които да подготвят обща революция. Неговата мечта е чиста и свята република, в която всички да имат равни права, независимо от своята народност и вероизповедание.
3. 145 години
Санстефанският мирен договор е предварителен мирен договор между Руската империя и Османската империя, който слага край на Руско-турската война (1877-1878) г. и урежда, макар и неокончателно, обособяване на Трета българска държава след близо пет века османско владичество в България. Договорът е подписан на 3 март (19 февруари стар стил) 1878 г. в Сан Стефано (днес квартал на Истанбул), от граф Николай Игнатиев и Александър Нелидов от руска страна и от външния министър Савфет Мехмед паша и посланика в Германия Садулах бей от страна на Османската империя.
4. 120 години
През 2023 година се навършват 120 години от началото на Илинденско-Преображенското въстание – връх в националноосвободителното движение на българите в Македония и Одринско. След Освобождението на България от петвековно османско владичество, по силата на Берлинския договор на Великите сили от 1878 г., тези две области остават в пределите на Османската империя. Въстанието избухва на църковния празник Свети Илия – 2 август, откъдето идва и името му. Против въстаналото население османското правителство изпраща 350 000 редовни войници, снабдени с модерно оръжие и артилерия. Равносметката: в Македония и Одринско се водят 239 сражения, в които участват около 26 400 въстаници срещу многократно превъзхождащ ги противник. Опожарени са 201 села, напълно разрушени са над 12 400 къщи, убити са 4 700 души, оставени без подслон – над 70 800 души. 30 000 са принудени да напуснат родните си домове и да търсят спасение в България. Въпреки своя неуспех, Илинденско-Преображенското въстание показва на европейската общественост, че поробеното население в Македония и Одринско не иска повече да търпи османското иго и че ще продължи и по-нататък своята борба до извоюването на националната си независимост.
5. 115 години
През 1908 г. в църквата „Св. Четиридесет мъченици“ във Велико Търново е обявена Независимостта на България, с което страната ни отхвърля васалната си зависимост от Османската империя, наложена ѝ от Берлинския договор (1878 г.). Политическият акт, извършен от правителството на Александър Малинов, е последната и най-важна стъпка за България като държавата – борбата за независимост започва с Възраждането, борбата за самостоятелна църква, Априлското въстание, Руско-турската война, Съединението и накрая Независимостта. След като обявява България за независима държава, княз Фердинанд I приема титлата цар.
6. 110 години
На 17 май се навършват 110 години от подписването на Лондонския мирен договор, с който се слага край на Първата балканска война. Той е изготвен от представители на шестте Велики европейски сили в хода на конференция под председателството на британския държавен секретар сър Едуард Грей. С него Османската империя се отказва от голяма част от балканските си владения.
7. 100 години
Walt Disney Animation Studios е основано на 16 октомври 1923 г. от братята Уолт и Рой О. Дисни. То е едно от най-старите анимационни студиа в света, което години след създаването си се превръща в една от най-големите развлекателни компании в света. Основано като Disney Brothers Cartoon Studio през 1923 г., преименувано на Walt Disney Studio през 1926 г., а през 1929 г. е преименувано на Walt Disney Productions, студиото е съсредоточено в производството на късометражни филми. През 1934 г. разширява продукцията си, включвайки пълнометражни филми, като първият е “Снежанка и седемте джуджета” от 1937 г., който е един от първите пълнометражни анимационни филми и първият, създаден в САЩ.
8. 100 години
След падането на 600-годишната Османска империя след Първата световна война през 1923 г. Турция официално е обявена за република. На 29 октомври турски националисти начело с Мустафа Кемал Ататюрк провъзгласяват Турската република. Ататюрк подписва Договора от Лозана, който определя новите граници на Турция и статута на страната.
9. 60 години
На 22 ноември 1963 г. президентът на САЩ Джон Ф. Кенеди е смъртоносно прострелян, докато кортежът му минава по „Дийли плаза“ в Далас, щата Тексас. За убийството му е обвинен Лий Харви Осуалд. Два дни след убийството на Кенеди обаче е застрелян и самият Осуалд. Убиецът му – Джак Руби, е осъден на смърт. Руби обжалва наказанието си, но докато чака ново разглеждане на делото, се разболява от рак на белите дробове. Умира в затвора на 3 януари 1967 г.
10. 10 години
На 5 декември се навършват 10 години от смъртта на един от най-великите и почитани държавници в света. Един от най-отявлените и ревностни борци за отмяна на режима на апартейда и нобелов лауреат за мир – Нелсън Мандела. Първият чернокож президент на Република Южна Африка, превърнал се в икона на борбата за свобода и равноправие. Някои го определят като най-вдъхновяващия лидер на XX век.
Виктор е микробиолог и космополитна личност с интереси в коренно противоположни области – от архитектура до екология, от Древен Египет до умните градове на бъдещето, от самолетни катастрофи до медицина, от музика до компютърно програмиране…