Спокойно може да кажем за Петър Стойчев, че би бил чудесен заместник на Посейдон – повелителят на моретата. Човекът амфибия е преплувал в кариерата си над 60 000 км. Няма вид воден басейн, в който той да не е плувал – реки, морета, океани. Дори езера.
Няма и температури, които да могат да го изплашат – бил е участник в маратони както с температура на водата под нула градуса, така и доста над нулата. Но как е стигнал до това ниво да бъде най-успешният спортист в плувния маратон?
1. Стартът
Роденият на 24 октомври 1976 г. Петър Стойчев за първи път се среща с плуването, когато е на 6 години. Баща му е треньор по волейбол и изкарва дните си в залата. В близост до нея има басейн, в който се провеждат тренировките на месните клубове по плуване. Именно тук под ръководството на първите си треньори – Евелина и Огнян Георгиеви, започва спортната кариера на бъдещия ни шампион.
Още тогава проличават заложбите му – издръжлив и амбициозен, стриктно спазващ указанията на треньорите си. Добрите резултати не закъсняват. Първите му по-сериозни сблъсъци с конкуренти в спорта започват, когато е на 16-годишна възраст. Тогава са първите му включвания в европейски плувни първенства в басейн.
2. Преориентиране към дълги дисциплини
Потопил се веднъж в басейна, Стойчев смята, че в него ще открие своята най-силна дисциплина. Състезание след състезание с треньорския си екип осъзнават, че може би средните и дълги дистанции са неговата сила. Към тази мисъл ги навеждат резултатите на спортиста от едно и също състезание, проведено две последователни години. През 1992 г. на 400 м става 4–ти, а на 1500 м – 5-ти. Следващата година на дистанция 400 м става 3-ти, а на 1500 м – втори, с поставяне на републикански рекорд за мъже.
Забелязва се, че става все по-постоянен и издръжлив на дългите разстояния. Решават в същата година да пробва силите си на плувния маратон Охрид-Македония. Постига страхотен успех, тъй като става втори при първото си участие. Така лека-полека започва да се ориентира към дългите дисциплини.
3. Първи постижения в „дългите разстояния“
Окрилен от добрите си резултати, през 1995 г. и 1999 г. Петър Стойчев участва на Европейските първенства за мъже съответно в Австрия и Истанбул. На дистанцията 5 км се класира 6-ти и 9-ти, а на по-дългата, 25-километровата – става 12-ти и 4-ти. Така разбира, че колкото по-дълга е дистанцията, доказва все по-голям прогрес в класиранията си на маратони.
Някак съвсем естествено решава да премине към участие изцяло в състезания от Световната купа по плувен маратон в открити води. Тук дистанциите са между 15 и 88 км, а температурата на водата варира от 16 до 31 градуса. Местата, където се провеждат маратоните, са разнообразни водни басейни – реки, морета, океани, дори езера.
4. Рекорд на Гинес
Да преплуваш Ламанша е едно от големите плувни предизвикателства. Затова не един или двама се пробват да го направят. Но трябва да се има предвид, че това не е никак лесна задача. Само за справка, на годишна база, хората, изкачили Еверест, са повече от тези, преплували англо-френския проток.
Но за Петър Стойчев това е още едно предизвикателство, с което да изпита уменията си. Правилата са ясни – плувецът има право да ползва само бански тип „слип“, както и треньорският му екип няма право да го докосват, докато плува.
На 24 август 2007 г. българският маратонец дава повод за гордост на цялата ни държава – поставя рекорд на Гинес като първия човек, преплувал протока за време под 7 часа (с точност – 6 часа 57 минути и 50 секунди).
5. Световен шампион
Вече разбрал, че дългите дистанции са му силата, Стойчев изцяло се концентрира върху явяването си на състезания от Световната купа по плувен маратон. Така и цял свят разбира за неговите безспорни шампионски качества.
Той печели 11 последователни световни титли – от 2001 г. до 2011 г. Превръща се в абсолютен лидер в маратонското плуване в световен мащаб. Най-дългият сред маратоните Петър Стойчев твърди, че е бил този по течението на река Парана, Аржентина – 88 км. Продължителността на плуването е била към 10 часа. Та това е повече от един работен ден.
6. Подготовка
За подобни резултати, предполагаме, се изисква и много добра тренировъчна подготовка. Но както всички знаем, в България няма такива условия, които да доближат водата в басейна до температура, близка то тази в открити води. Още по-малко пък до тази в ледени води. Така, многократният световен шампион се оказва в особена ситуация, от която успява да намери все пак изход.
Физическите си тренировки провежда изцяло в басейн, с температура на водата 27°С. А след тях прави и психологически – представя си какво му предстои – да влезе в студените води, как преплува разстоянието, кога каква тактика прилага, как се мотивира, въпреки студа, да не се отказва. Представяш ли си за каква силна психика говорим, щом с подобни тренировки, постига тези впечатляващи резултати?
7. Плуване в ледени води
Понеже обича предизвикателствата, щом разбира, че се готви старт за плуване в ледени води, българският плувец се записва за участие без колебание. Първото първенство по плуване в ледени води се провежда край бреговете на Антарктида – българинът печели надпреварата сред конкуренция от 15 плувци.
Той успява да преплува тези 1000 метра за 11 минути и 8 секунди, като последните метри атрактивно завършва в стил „бътърфлай“, демонстрирайки радостта си, но и добрата си форма до самия край на състезанието. А климатичните условия на обкръжаващата среда звучат така – температура на водата -1°С, на въздуха -2°С. Само като го произнасяш и потреперваш, нали? А какво остава да плуваш…
През 2022 г., единственото място, на което не е плувал българинът, е Северният ледовит океан. Затова се отправя натам – за да докаже за пореден път, че за него няма невъзможни неща. Печели и това състезание при температура на водата под нулата, а на въздуха -15°С. Заветната дистанция от 1000 метра край бреговете на остров Свалбард (Норвегия), Стойчев преплува за 14 минути и 25 секунди, като завършва първи сред 19 участници.
8. Плуване в „горещи води“
Организмът на българския плувен маратонец е бил поставян в твърде екстремни условия, но не само при много ниски температури на водата. Случвало се е и обратното – водата да е доста гореща. Както е било на състезанието в Шанхай през 2011 г. Тогава Стойчев плува 25 км при температура на водата 30.9 °С .
Важвно е да кажем, че измежду всички записали се 33-ма участници в състезанието, 16 от тях изобщо не стартират. Отказват се именно заради високата температура на водата и с оглед на това да запазят здравето си. Е, пред нашето момче не е имало и капка съмнение дали ще стартира. Накрая дори и победоносно взима купата от този старт.
9. Залата на славата в спорта
След всички премеждия и изплувани километри; огромните усилия, неспирни тренировки и толкова много спечелени състезания, през 2009 г. съвсем заслужено Петър Стойчев е приет официално в „Залата на световната плувна слава“.
Това световно признание е върховият плод в кариерата на всеки спортист – показва, че усилията и резултатите от тях са забелязани и то от най-добре развитата страна в спорта плуване – САЩ. Този жест към нашия плувец е не само повод за негова лична гордост, но и за национална слава.
10. Най-добър маратонски плувец изобщо в този спорт
След всичко казано дотук, надявам се, изобщо няма да се изненадаш, че Петър Стойчев е най-успешният световен състезател по плувен маратон. Няма по-доказал се и по-добре представящ се през всичките тези години от нашият българин. Той има над 60 спечелени индивидуални състезания. Да, същият човек, роден в град, без излаз на воден басейн, още по-малко на открити води. Човек – пример, че искаш ли нещо, можеш да го постигнеш въпреки всичко. Доказващ с цялата си кариера, че имаш ли мечта, следваш ли я, няма начин да не я постигнеш.
Артистична натура, скрита в облика на „сериозната професия“ (занимава се с финанси). Търсач на преживявания, с интерес към пътешествията и изкуството във всичките му форми. Дете на морето – обожава морския бриз в косите, пясъка между пръстите на краката и звука на разплискващи се морски вълни.