Светът открива магията на българската фолклорна музика в края на 70-те години на ХХ век, когато „Излел е Дельо Хайдутин“ в изпълнение на Валя Балканска полита в космоса на плочата на космическия летателен апарат „Вояджър 1“, изстрелян на 5 септември 1977 г. Две години преди гласът на Балканска да полети сред звездите – през 1975 г., е записан първият албум на „Мистерията на българските гласове“, зад който всъщност се крие женският вокален ансамбъл на Българското национално радио.
Световното признание за Мистерията идва в края на 80-те години, когато, след няколко години световни турнета по четирите посоки на света, хорът е номиниран за награда Grammy за албума „Le Mystère des voix bulgares. Volume Two“ (Мистерията на българските гласове. Част 2). През 1994 г. следва и повторна номинация за Grammy за албума с коледни и лазарски песни „Ритуал“. (Швейцарският продуцент Марсел Селие е собственик на търговската марка „Мистерия на българските гласове“).
Соловото изпълнение на Стефка Съботинова (включено в първия албум на Мистерията) – „Притури се планината“ е продадено от Селие на няколко филмови продукции, сред които са „Иисус от Монреал“ и „Лионците“. През 1994 г. се появява и модернизираната версия на песента като продукция на D Emotion Project (микс на Жаки Анона).
През 70-те години е създадено и вокалното Трио Българка в състав Ева Георгиева, Янка Рупкина и Стоянка Бонева, които стават световноизвестни със колаборациите си с Кейт Буш. Новите поколения български музиканти продължават да работят активно и след падането на комунизма през 1989 г., като заедно с Трио Българка и „Мистерията на българските гласове“ на сцената се появяват и Теодосий Спасов, Българка Джуниър Квартет, Ева Квартет, Нели Андреева, чието изпълнение на „Малка мома си са Богу моли“ (в съпровод на Ансамбъл „Филип Кутев“) е включено в музиката към филма „Колибри“ през 2013 г.
През годините към мотиви от българската фолклорна музика посягат музиканти и композитори като Найджъл Кенеди, Вангелис, Боно и Ди Едж от U2, Deep Forest, Kepa Hunkepa, Bragas, Israeli Ethnic Ansemble, Denez Pigent, El Lebrijano, Martha Mavroidi и много други.
1. Кейт Буш и Трио Българка
Вокалното трио се появява в албумите на Кейт Буш „The Sensual World“ (1989) и „The Red Shoes“ (1993). Гласовете на Трио Българка са включени в парчетата „Deeper Understanding“, „Never Be Mine“, „Rocket’s Tail“, „You’re the One“, „The Song of Solomon“ и „Why Should I Love You?“. През 1991 г. Кейт Буш споделя пред вестник „Los Angeles Times“, че „никога преди не е работила с други артисти така интензивно и на дълбоко творческо ниво“.
2. Горан Брегович
Най-известният балкански музикант неколкократно е споменавал, че обожава да краде мотиви от българската фолклорна музика за своите произведения. Горан Брегович е имал четири големи концерта и няколко по-малки в България. Първият голям концерт на Брегович е в Панаирното градче в Пловдив през 1999 г., а след него следват концерти на стадион „Васил Левски“ – София, Амфитеатъра в Пловдив, Зала 1 на НДК, Стадион „Черноморец“ – Бургас, Новогодишен концерт на площад „Батенберг“ – София, Зала „Арена Армеец“ – София.
От времето, когато създава музиката към филма „Underground“ (реж. Емир Костурица), работи със сестрите Людмила и Даниела Радкови. При Брегович през годините са пели Снежана Борисова и Лидия Дакова – като всичките те са били част от ансамбъл „Филип Кутев“. Преобладаващото мнение е, че успехите на музиката на Горан Брегович се дължат в немалка степен и на гласовете на българските народни певици.
Една от най-въздействащите композиции на Брегович „Death“ от саундтрака на „Аризонска мечта“ (реж. Емир Костурица) с мотиви от народната песен „Айде Яно“, за която от години българи, сърби и босненци са в лют спор за националната й принадлежност.
3. Thomas Bergersen – Starvation
Томас Бергерсен е един от най-популярните норвежки композитори на музика за трейлъри и видео игри. През 2011 г. излезе албумът му „Illusions“, в който участват Елица Тодорова (в „Soulseeker“) и Владислава Василева („Rada“, „Femme fatale“ и „Dreammaker“). Част от „Illusions“ е парчето „Starvation“, изпълнено от „Мистерията на българските гласове“ и създадено по народната песен „Айшинко, пиля шарено“. „Starvation“ озвучи трейлъра на филма „Doctor Who: The First Question“.
4. Deep Forrest ft. Peter Garbriel – While The Earth Sleeps
Парчето е включено в музиката към филма „Strange Days“ и включва вокалите на българската народна певица Катя Петрова и семпъл от песента „Дали знаеш мила майко“ в изпълнение на Виолета Томовска и Кирил Манчевски (БЮРМ).
5. Vast – Touched
Вторият сингъл от дебютния албум на калифорнийската алтърнатив рок банда Vast – „Touched“, съдържа семпъл от народната песен „Пиленце пее“ в изпълнение на „Мистерията на българските гласове“. „Touched“ до ден днешен си остава най-успешният сингъл на групата, а песента е включена в редица компилации и албуми с филмова музика като „Angel“ и „Плажът“.
6. Нели Андреева и Ансамбъл „Филип Кутев“ – Малка мома
Народната песен „Малка мома“, преработена от Нели Андреева и Георги Генов, става своеобразен хит, след като е включена в саундтрака на екшъна „Колибри“ с участието на Джейсън Стейтъм. След като е качена в мрежата за видеосподеляния YouTube, за около година песента набира над 1 милион гледания от цял свят.
Междувременно екип на NHK (Японската национална телевизия) решава да направи филм за Нели Андреева, Георги Генов и песента „Малка мома“. Филмът е с времетраене два часа, а екипът споделя пред Нели Андреева, че песента се е превърнала в една от най-слушаните в Япония в последната една година. Сред феновете на песента са Massive Attack и Red Hot Chili Papers.
7. D Emotion Project – Притури се планината
Клипът с модернизираната версия на народната песен с гласа на Стефка Съботинова се появява през пролетта на 1994 г. За D-Emotion Project няма никаква достоверна информация. Проектът има съвместна продукция с Enigma, а версията на „Притури се планината“ е най-запомнящият им се хит.
В началото на 90-те години много се шуми около авторското право на записа, което е продадено за „жълти стотинки“ на Марсел Селие от комунистическа България. Истината е, че покойният вече швейцарец притежава авторското право, записано в тази версия от Стефка Съботинова и „Мистерията на българските гласове“, но не и върху самата песен, за която не може да бъде продадено авторското право.
8. Джуниър Квартет и Bruno Coilase – Le Retour Des Grues
Квартет Българка Джуниър (Bulgarka Junior Quartet) е една от най-популярните певчески български формации за фолклорна музика. Четирите народни певици – Христина Атанасова, Тонка Колева, Фанка Койнарова и Елена Беделева, са едни от най-активно работещи през 90-те години български артисти със световноизвестни имена от world music сцената като Kepa Hunkepa, Juan Peсa Fernбndez El Lebrijano, Сабин Тодоров, A Filetta, Брюно Куле и др. Документалният филм „Le Peuple Migrateur“, към който е и едноименната песен с участието на Българка Джуниър, е номиниран за Оскар през 2003 г. за най-добър документален филм.
9. Denez Prigent ft. Yanka Rupkina – N’eus Forzh
Ангелският глас на Янка Рупкина допълва няколко от парчетата в албума на Denez „Sarac’h“, който излиза на музикалния пазар през 2003 г. Другата гост вокалистка в проекта на бретонския славей е самата Лиса Джерард от Dead Can Dance. Албумът е един от култовите в дискографията на изпълнителя.
10. U2 – Wake Up Dead Man
U2 записват това парче още по време на сесиите за албума „Achtung Baby“ през 1991 г., но то остава на лавиците със записан материал на лента до подготовката за албума „POP“ през 1996-97 г. Песента включва мотиви от народната песен „Безродна невяста“, обработена от композитора Николай Кауфман и записана от „Мистерията на българските гласове“. За феновете на групата „Wake Up Dead Man“ е една от най-мрачните и най-култови песни, написани от Боно и Ди Едж.
Ако обичаш да пишеш и го правиш добре, ако имаш интересна лична класация или си автор на любопитна десетка, можеш да ни изпратиш твоя собствена статия и да станеш част от авторите на © 10-те най.