Определено кето диетата не е никак скучна, безвкусна и безароматна. Тя е предимно вкусна храна, питателна и богата на витамини и минерали и фибри.
Хубавото е, че не е нужно да се лишавате от вкусните десерти и сладкиши, защото те могат да бъдат адаптирани към този режим на хранене, като замените обикновеното брашно с различни видове кето брашна.
В тази статия ще изброим 10 кето брашна, които са достойни заместили на класическото брашно. Те са идеални за хората, които не искат да се отказват от сладкото, но в същото време желаят по-здравословен начин на живот.
1. Бадемово брашно
То заема първото място по популярност и употреба. Бадемовото брашно е идеално за различни кето рецепти. То е изключително богато на полезни мазнини и е с ниско съдържание на въглехидрати, балансирано съдържание на протеини и е чудесна алтернатива. Това кето брашно е много по-плътно от всички останали и има много полезни свойства, едно от които е против сърдечни заболявания. Идеално за хора с диабет.
Бадемовото брашно може да се намери в различни варианти – много фино смляно, напълно смляно или грубо смляно. Може да използвате този вид брашно за брауни, палачинки, хляб, панировка и други. Най-добрият вариант за тях е фино смляно, защото се обработва по-лесно.
2. Кокосово брашно
То се нарежда на второ място и е много любимо на повечето спазващи кето режима. Кокосовото брашно е с многобройни полезни свойства и се използва за много тестени храни. Този вид брашно е фино с едва улавящ се аромат на кокос и нисък гликемичен индекс, богато на фибри, мазнини и протеин, също така е доста засищащо. Кокосовото брашно абсорбира много бързо течността, затова е добре при обработката му да се използва повече вода.
Това е и едно от най-безопасните нетипични брашна на пазара, в неговия случай няма риск от окисляване на мазнини, както в случая на маслодайните семена. Идеално е за направата на кекс, сладкиши, мъфини, блатове за торта, курабийки, солени сладкиши и др.
3. Хуск фибри
Това брашно е изключително полезно за диабетици и за хора с различни неразположения на стомаха. Хуск кето брашното също абсорбира бързо водата, затова е добре да е в по-голямо количество, когато се готви с него. Освен в рецепти то може да се консумира и чисто – разтворено в сок или вода. Идеално е за направата на баници, лазаня, мекици, палачинки и др.
4. Брашно от ленено семе
Частично обезмаслено, то се среща в два варианта – кафяво или златно. Лененото брашно е богато на омега-3 мастни киселини, витамин В1, мед, ALA и лигнани. Това брашно не се използва като основа, обикновено се комбинира с други кето брашна. Може да се използва при приготвянето на различни варианти на кето хляб, бисквити, вафли, кексчета, сладкиши и др.
5. Тиквено брашно
В традиционната медицина този продукт е широко разпространен. Той помага в борбата с алергиите, укрепва имунната система, подпомага силата на организма като цяло, бори се с раковите клетки. Използва се за различни печива като кекс, бисквити, кифлички, каша и др.
6. Сусамово брашно
Този вид брашно подобрява здравето на нервната и храносмилателна система. Използването му подобрява перисталтиката и метаболизма, също така благоприятства сърдечната дейност. То е богат източник на фибри. Смлян сусам, фин или груб, има много богат вкус и е отличен за кифли и солени сладкиши, както и за панировка.
7. Орехово брашно
Това брашно е богато на мазнини и е много полезен избор за направата на каквото и да е. Сред огромното количество ценни и хранителни вещества, които насищат този продукт, е особено необходимо да се подчертае високото съдържание на лецитин. Помага да се предотврати затлъстяването на черния дроб поради високото му съдържание на холин. Той забавя развитието на патогенна микрофлора в червата и допринася за повишаване на резистентността на организма.
Ореховото брашно се прибавя към салати и каши под формата на ароматизираща подправка. Освен това се използва като сгъстител за кисели млека и различни сосове или като самостоятелен продукт за печене.
8. Фъстъчено брашно
Фъстъченото брашно е отличен източник на антиоксиданти като полифенол, ресвератрол, витамин Е и коензим Q10. Има нисък гликемичен индекс и поддържа нивото на кръвната захар в норма, правейки го идеално за диабетици. Той е идеален източник на витамини от групата В и най-вече ницин В6, който допринася за здравето на мозъка и притока на кръвта към него.
Идеално е за направата на фъстъчено масло и различни видове хляб, бисквити и сладкиши и др. Фъстъченото брашно обикновено има повече въглехидрати от другите видове брашна, така че го използвайте умерено, когато готвите, ако се опитвате да останете в кетоза.
9. Коняково брашно (конджак)
Този тип брашно не може да се използва самостоятелно. То няма вкус и мирис, но дава чувството за ситост, благодарение на високото си съдържание на глюкоманан. Също така има ниско съдържание на въглехидрати и мазнини. Идеален е за сгъстяване на кремове и добавка към кето теста, получени от други брашна. Подобно на кокосовото брашно, това е икономична съставка, тъй като в кето рецепти се използват малки количества.
10. Брашно от макадамия
Това брашно се прави от маслодайното семе на макадамията. То е със силен сладко-горчив вкус и може да бъде в основа на чийзкейк или кето бонбони.
Европейско кино, фотография и Рей Бредбъри. Трите любими теми на Рада. Обича да пътува, но рядко посещава едно и също място два пъти. Фен е на синия цвят и червеното вино… дори и да не е от глухарчета.