От 50 години човечеството не е стъпвало на Луната. Затова на 4 февруари Луната ще дойде при нас в епичния екшън спектакъл „Moonfall“ на виртуозния майстор на катастрофични блокбастъри Роланд Емерих.
В най-амбициозния си проект до момента, режисьорът на световните хитове „Денят на независимостта”, “След утрешния ден” и “2012” ще отведе зрителите на зрелищно киноприключение, в което носителката на „Оскар“ Хали Бери (Джон Уик 3, X-Мен), Патрик Уилсън (Пазителите, Аквамен) и Джон Брадли (Игра на тронове) ще се отправят на опасна мисия до нашия естествен спътник, който крие смъртоносна тайна.
Планът е прост: Спасяваме Луната. Спасяваме Земята.
В „Moonfall“ мистериозна сила изкарва Луната от орбита и я запраща към неизбежен сблъсък със Земята, което ще сложи край на живота такъв, какъвто го познаваме. Джо Фоулър (Бери) – ръководител в НАСА и бивш астронавт е убедена, че знае какъв е ключът за спасението ни, но единствените хора, които ѝ вярват са старият ѝ колега Брайън Харпър (Уилсън) и любителят на конспиративни теории К. С. Хаусман (Брадли).
Нетипичният екип рискува всичко и броени дни преди настъпването на глобалната катастрофа се отправя на отчаяна невъзможна мисия в космоса, само за да открие, че Луната не е това, което си мислим, че е…
Бомбастичен екшън, спиращи дъха сцени на разрушение и зашеметяващи специални ефекти в комбинация с дръзка история с много мистерия и провокиращи въображението елементи, както и с не малка доза хумор и симпатични герои, „Moonfall“ е апотеоз в творчеството на известния с размаха и мащабите на своите филми Роланд Емерих, и ще поднесе на зрителите в кината изживяване, каквото само големият екран може да предложи.
Режисьор на „Moonfall“ е Роланд Емерих (Старгейт, Денят на независимостта, След утрешния ден, 10 000 пр.н.е., 2012), който е и сценарист, наравно с Харалд Клозер (2012, 10 000 пр.н.е.) и Спенсър Коен (Extinction). В ролите са Хали Бери, Патрик Уилсън, Джон Брадли, Майкъл Пеня, Чарли Плъмър, Кели Ю, Доналд Съдърланд и др.
Ще се изправим срещу тъмната страна на Луната в “Moonfall“ от 4 февруари само в кината, IMAX и 4DX, а в дните до премиерата мъжкият портал © Мустак ви дава шанс да спечелите двоен кинобилет за филма. Попълнете формата за регистрация, отговорете на въпроса до 10 часа на 4 февруари и бъдете готови за награда. Успех!
Дни преди официалната премиера на филма „Moonfall“ у нас поглеждаме зад кулисите на продукцията. Ето 10 любопитни факта за актьорите, сюжета и тайните детайли около лентата. А тук е скрит и отговорът на въпроса…
1. Въпреки че става въпрос за фантастичен филм, НАСА подкрепят продукцията още от самото начало и дават ценни съвети на създателите по редица технически и космически въпроси. На снимачната площадка всекидневно присъства астронавт в качеството си на консултант.
2. Режисьорът на филма Роланд Емерих е прочут като майстора на катастрофичните блокбастъри. Режисирал е почти всеки такъв, за който се сещате, включително, но не само: „Универсален войник“, „Старгейт“, „Денят на независимостта“, „Годзила“, „Патриотът“, „След утрешния ден“, „10 000 пр.н.е.“, „2012“, „Превземането на Белия Дом“.
3. Харолд Клозер е композитор на всички филми на Роланд Емерих от „Денят след утрешния ден“ (2004) насам, с изключение на „Stonewall“ (2015). „Moonfall“ бележи третия им съвместен проект, в който Клозер влиза в ролята и на съсценарист – другите два са „10 000 пр.н.е.“ (2008) и „2012“ (2009).
4. Роланд Емерих споделя, че ако има възможност да заснеме продължение на „Moonfall“, би развил историята в трилогия, като вторият филм ще приключи с отворен край, по подобие на „Империята отвръща на удара“ (1980).
5. Основно вдъхновение за филма е любовта на Роланд Емерих към Луната още от ранна детска възраст в комбинация с провокативната конспиративна теория, според която нашият естествен спътник всъщност има изкуствен произход.
6. Голяма част от действието на Земята се развива в щата Колорадо, който създателите на филма пресътворяват в павилион 3 на Grande Studios в Монреал, Kaнада. Изграждането на над 2 км от ландшафта на Колорадо отнема шест седмици.
7. Носителката на „Оскар“ Хали Бери влиза в главната роля на ръководителя в НАСА Джосинда Фаулър. Тя описва героинята си като „остър като бръснач ум. Жена, справяща се доста добре в един, предимно, мъжки свят“. Но както самата тя добавя „В НАСА няма жена, която е на подобна позиция, и която да не е много интелигентна, силна и да има правилната оценка за себе си“. По-любопитното е, че първоначално ролята е била създадена да бъде изиграна от мъж. И в тази връзка Бери споделя: „Благодарности на Роланд да разгледа възможността това да е женски образ. И пак да има същото силно влияние върху сюжета и филма“.
8. Това е вторият филм, в който Патрик Уилсън и Роланд Емерих работят заедно. Предишният е „Битката за Мидуей“ – филм, разказващ истинската история за една от най-значителните морски битки на Втората световна война.
9. Въпреки че е експерт по научнофантастичните и катастрофични филми, Роланд Емерих осъзнава, че този път се е захванал с нещо много различно и специфично, защото става дума за Луната и по-конкретно – визията му за нейната уникална метафизична структура. Затова, преди да напишат сценария на филма заедно с останалите сценаристи и научни консултанти, режисьорът Роби Баумгартнър и супервайзърът по визуални ефекти, се подготвят внимателно. „Трябваше да напишем сценария така, че следвайки структурата и същността на Луната, да направим падането ѝ максимално достоверно. Разговаряхме с редица учени, дали това може да се случи. Включително с учен от Лабораторията за реактивно движение към НАСА в Пасадена. И това, което той сподели, беше изключително интересно – ако наистина Луната излезе извън орбита, то тя ще премине от сферична в елипсовидна форма и ще става все по-малка и по-малка, докато не се сблъска със Земята“.
10. Действието на филма се развива в период от три седмици, така че създателите му изграждат вселена, в която Луната ще падне върху Земята именно в тази времева рамка. „Създадох моята Луна с перфектна орбита и след това започнах да я „разбърквам“, споделя супервайзърът по визуални ефекти Питър Травърс. „Инжектирах я с маса, след което направих симулация, която изобразих. Трябваше да разберем какво може да инжектира Луната с цялата тази маса, защото нищо или никой във физическия свят не може да добави маса към физически обект“.
Икономист по образование и журналист по призвание. Фен на мощните мотори и бързите коли. Работил е в някои от най-големите електронни медии у нас. Слуша рок и не крие, че сред любимите му банди са The Struts, Sonic Youth и Soundgarden.