Нова година, нов късмет! А първия ѝ месец започваме с най-актуалните предложения на издателство „Колибри“.
Заглавия, които предизвикаха огромен интерес през месеца на Чудесата, както и някои от новите заглавия през месеца на Коледния дух, чиито сюжети предизвикват празнично настроение.
Наслаждавайте се, в очакване на една по-здрава, радостна, пълна, мирна, неповторима и незабравима година, сбъдваща мечти! Предлагаме ви списък с 10 книги, между които да изберете най-подходящия подарък за всеки празник – за хората, които обичате, и малки, и големи!
1. „Коледно чудо“
Съставител Кремена Димитрова
Ако Дядо Коледа има библиотека, това „Коледно чудо“ ще присъства в нея. Защото сигурно и на него му е омръзнало да го свързват само с елхички, звезди, чорапчета и прасета. В тези дни отваряме сърцата си за вдъхновението, честваме новото начало и известяваме готовността си да бъдем по-добри, по-искрени със себе си и с хората около нас (неслучайно една от версиите за произхода на думата „Коледа” е от латинското calendae – “тези неща, които трябва да бъдат известени”, оттам името на Календите, първите дни от всеки месец).
На страниците на „Коледно чудо” ще откриете тринайсет разказа, които са коледни, защото са точно такива – напълно искрени и изненадващи, вдъхновяващи ни да погледнем с други очи на света около нас. И тогава ще открием и светлина в мрака, и смях сред сълзите, и чудо сред най-делничните неща.
Тези провокативни, стряскащи с дързостта си и отказващи да се подчиняват на традиционната коледна атмосфера разкази ни приканват: „Елате при нас, добре сте ни дошли. На трапезата ни има за всекиго по нещо, защото Коледа е изобилие и щедрост”. Е, може и да се наложи да жертвате нещо – част от времето си, от предразсъдъците си, от сантименталността си… Но и това е част от духа на Коледа – да дарявате нещо от себе си. Затова… четете с коледен трепет и с мъдрост!
Паулина Мичева,
преводач, редактор и читател
2. „Към онази която седи в тъмното очаквайки ме“
Антонио Лобо Антунеш
Романът „Към онази която седи в тъмното очаквайки ме“ (2016) се откроява с разтърсващото съдържание, психологическата проникновеност и нестандартната форма.
Възрастна актриса броди с носталгия и болка из дебрите на угасващата си памет. Минало и настояще, детство, юношество и зрелост, реално и фантазно, житейска и театрална сцена, откъслечни образи и пейзажи, нечии гласове и неумолимо безмълвие, реплики свои и чужди се гонят, преплитат и сливат без разграничителни линии, без препинателни знаци във вихъра на едно тревожно дирене на собствената самоличност, на жената, живяла в лоното на актрисата.
Просветляващо и пречистващо пътуване навътре в себе си пред прага на „онази която седи в тъмното очаквайки ме“.
3. „Орфей и Евридика“
Иван Б. Генов
Историята за Орфей и Евридика е сред най-тъжните митове от цялата вълшебна гръцка митология. В настоящото издание тя е вълнуващо онагледена с прекрасните илюстрации на Ясен Гюзелев.
Орфей е една от най-ярките и най-значимите фигури както в класическата митология, така и в западната култура като цяло. Неговият образ е въплътен в различни художествени произведения в областта на поезията, киното, операта, живописта.
Основните истории за него са съсредоточени върху способността му да очарова всичко живо и дори неживата природа с музиката си (обичайна сцена в мозайките на Орфей) и с усилията му да изтръгне своята любима Евридика от подземния свят.
4. „Чудният вълшебник от Оз“
Л. Франк Баум
Франк Баум печели световна слава с поредицата си от книги за деца и преди всичко „Чудният вълшебник от Оз“, както и продълженията, последвали небивалия успех на романа. Филмовата му адаптация през 1939 г. жъне феноменален успех и до ден-днешен е сред жалоните на киното на ХХ век.
През 1900 г. Баум пише „Чудният вълшебник от Оз“ в сътрудничество с художника У. У. Денслоу, негов близък приятел. Книгата излиза през следващата 1901 година и има такъв успех, че през следващите години се превръща в най-големия бестселър в детската литература.
Легендарният създател на вълшебната страна Оз сменя много професии – печатар, търговец на марки, служител, фермер, собственик на театър, актьор, журналист, продавач на глинени съдове и фойерверки. Когато се залавя сериозно за перото, се превръща в изключително продуктивен автор на повече от 50 романа, 80 разказа, над 200 стихотворения и поне 42 сценария.
Баум пише още 13 романа за страната на Оз, Дороти и нейните приятели, с което обезсмъртява завинаги името си.
5. „Силата на една мечта“
Марти Жиронел
1928-1996. В този времеви интервал живее каталонецът Жан Леон, роден като Сеферино Карион. На двайсет и една години той бяга от Испания на Франко и след немалко трудности и несгоди, минавайки през Франция, успява да се качи на кораб, пътуващ за САЩ, страната на всички възможности. В Ню Йорк Сеферино променя самоличността си и става американския гражданин Жан Леон.
След това се установява в Холивуд, където с много труд и известна доза късмет отваря ресторант „Ла Скала“, който ще бъде посещаван от кинозвезди като Мерилин Монро и Пол Нюмън и политици като Джон Кенеди и Роналд Рейган. Но успехът на заведението не е достатъчен на мечтателя Жан Леон, чийто девиз е „Да роптаеш може, но да продължиш трябва“.
И той се връща в родната Каталония, където създава собствен сорт вино, наречен на негово име, придобил световна слава и което се произвежда от наследниците му и до днес. Историята за съдбата на една мечта, разказана от Марти Жиронел, е и любопитна, и завладяваща, и необикновена, а най-необикновеното в нея е, че е истинска.
6. „Обърнатият хоризонт“
Марк Леви
Къде се намира нашето съзнание? Можем ли да го съхраним за бъдещето?
Хоуп, Джош и Люк, трима неразделни приятели студенти по невронауки, мечтаят да променят света. И най-малкото, което смятат да направят, е да прехвърлят човешката памет върху електронен носител. Когато един от тях е необратимо поразен от зловеща болест, те пристъпват към действие. Ще минат десетилетия преди да стане ясно дали дръзкият им проект е бил успешен.
„Обърнатият хоризонт“ е книга за живота, смъртта, всесилната наука, за бъдещето и радикално променения хоризонт на човешките надежди. И за безусловната любов. Информатика, криогенизация, симбиоза между живото и неживото… Какво е всичко това? Плод на неукротимото въображение на автора? Неосъществима фантастика? Игра с невероятното? Кой знае…
„Най-сполучливият му роман! Смъртоносно добър! Купете си два – един, за да подгъвате крайчето на страницата, до която сте стигнали, и още един, да стои непокътнат на етажерката“, пише френският вестник Le Parisien.
7. „Гръцко кафе“
Катерина Хапсали
Фатална автомобилна катастрофа с гръцки бизнесмен, преобърнала живота на младата му съпруга – българска журналистка. Сурова истина, изплувала на повърхността. И смело навлизане в дълбините на родовата история, в които тя (Катерина, Жената, Пречистващата се) търси себе си и от които изтръгва енергии за справяне с болката…
Това е само сюжетната рамка на романа „Гръцко кафе”. Сплитайки автобиографично и фикционално, историческо и интимно, той дръзко разтваря пластовете на времето и се вглежда в разломите му, спотаили първични сили, стари конфликти и стереотипи.
Всъщност „Гръцко кафе” е разказ за Балканите, за границите на Балканите – парадоксално свързващи и разделящи. Тях историята немилостиво изпитва, завихряйки в странно безредие разпокъсани човешки животи, национални комплекси, архетипи, разтърсващи страсти на устояващи мъже и жени, горди жестове, сдобиващи се с ценност чрез белезите от раните…
Но преди всичко това е разказ за границите в самите нас, за границите в съзнанието, които и днес упорито укрепват собствените си територии и чието преодоляване винаги е свързано с травмата – на миналото и на паметта.
8. „Записки от Шато Лакрот“
Мария Касимова-Моасе
Българката Калина е омъжена за французина Дидие. Едно цяло лято семейството трябва да прекара с родителите на Дидие – мадам Жонвиен и мосю Жан-Батист дьо Лакрот, в имението им във френската провинция.
Къде очаквано, къде не толкова, в красивия семеен замък ще се появят още сума интересни герои – инатливите деца на Калина от първия ѝ брак, артистичният ѝ брат, роднините от село Злокучане, лигавите френски племенници, непоносимата зълва и… кой ли още не.
На всички им предстои едно незабравимо лято, в което френската изисканост и парижки стил се срещат челно с българската непосредственост и шопски инат. А от емоционалния им сблъсък се раждат куп непредвидени и смешни ситуации, които… е най-добре да преживеете лично между страниците на тази забавна история.
9. „Зовът на племето“
Марио Варгас Льоса
„Зовът на племето“ е своеобразна интелектуална автобиография на Марио Варгас Льоса. В нея на преден план са изведени произведенията, формирали начина на мислене и погледа му за света през последните петдесет години.
С блестящо перо перуанският Нобелов лауреат съставя мъдър и увлекателен пътеводител из трудовете на либералните мислители, помогнали му да развие нови идеи, за да преодолее голямата идеологическа травма както от разочарованието след Кубинската революция, така и от раздялата с възгледите на Жан-Пол Сартр, повлиял му най-силно през младежките години.
Варгас Льоса анализира Адам Смит, Хосе Ортега и Гасет, Фридрих Аугуст фон Хайек, Карл Попър, Раймон Арон, Исая Бърлин, Жан-Франсоа Ревел – авторите, разкрили пред ума му друга мисловна традиция, поставяща индивида в привилегирована позиция пред племето, нацията, класата или партията и защитаваща свободата на изразяване като най-висша ценност за упражняването на демокрацията.
Основното послание на „Зовът на племето“ е предимството на широкия хоризонт за търсещия ум пред безплодното вкопчване в първата изпречила се в живота – или наложена – идеологическа догма.
10. „Опитай това“
Светлозар Желев
„Опитай това“ е сама по себе си идейно продължение на предните три литературни пътешествия, които започнах през 2019 г. и продължавам сега – „За бавното живеене и насладата от живота“, „България за напреднали“ и „Храната, начин на употреба, или Гурме за напреднали“. Всяка една от тях води по видими и невидими пътища към „Опитай това“. Дали като вдъхновение, дали като идеи, хрумнали ми в текстовете, които прочетох, в историите на различните участници в тези пътешествия, или в разговорите, които водихме с тях. Резултатът е „Опитай това“.
Тя е основно за храната, но е и пътешествие по картата на света. Ще ви отведе на Хаваите, в Китай, Япония, Тайланд, Виетнам, Мианмар, ще минем през арабските вкусове, през Армения, Турция, Гърция, Хърватия, Австрия и Швейцария, Италия, Франция и Испания. Разбира се, ще стигнем до Португалия, ще пресечем Атлантика, ще отидем в САЩ, Коста Рика, Мексико и Аржентина, ще стигнем дори до края на света.
Светлозар Желев
Издателство „Колибри“ добавя още и още едно заглавие за най-малките си читатели, за да ги зарадва и вдъхнови, защото какво по-завладяващо от това, да се забавляват в търсене на интересно предизвикателство. Всеки ден може да бъде празничен с
„Божествена комедия. Първи стъпки в тъмната гора“
Даниеле Аристарко
Възхитителна книга, в която красивите илюстрации на Марко Сома допълват вълнуващия и искрен текст на Даниеле Аристарко.
Този нов поглед към „Божествена комедия” ще предизвика любопитството и въображението и на малките, и на големите читатели.
Сега децата и родителите им могат да направят заедно първата стъпка в едно пътуване, започнало преди седемстотин години. Книга, която прекосява тъмната гора, без да спира да възпява живота.
Нека бъде една Божествено приказна година!
Европейско кино, фотография и Рей Бредбъри. Трите любими теми на Рада. Обича да пътува, но рядко посещава едно и също място два пъти. Фен е на синия цвят и червеното вино… дори и да не е от глухарчета.