В началото на месеца любителите на книгите имахме възможността да се потопим в тяхното царство в самия център на София. Шест дни, в които можехме да се докоснем и до техните автори.
Сега ще се спрем на най-актуалните предложения на издателство „Колибри“, които предизвикаха огромен интерес по време на Алея на книгата, както и новите им заглавия през първия есенен месец, свързани с годишнини и специални дати.
Насладете им се, както се наслаждаваме на есенните багри!
1. „Записки от Шато Лакрот“
Мария Касимова-Моасе
Българката Калина е омъжена за французина Дидие. Едно цяло лято семейството трябва да прекара с родителите на Дидие – мадам Жонвиен и мосю Жан-Батист дьо Лакрот – в имението им във френската провинция.
Къде очаквано, къде не толкова, в красивия семеен замък ще се появят още сума интересни герои – инатливите деца на Калина от първия й брак, артистичният й брат, роднините от село Злокучане, лигавите френски племенници, непоносимата зълва и… кой ли още не.
На всички им предстои едно незабравимо лято, в което френската изисканост и парижки стил се срещат челно с българската непосредственост и шопски инат.
А от емоционалния им сблъсък се раждат куп непредвидени и смешни ситуации, които…е най-добре да преживеете лично между страниците на тази забавна история.
2. „Соларис“
Станислав Лем
„Соларис“ – най-известният роман на един от великите световни майстори на научната фантастика Станислав Лем, принадлежи към поджанра, изследващ контакта с извънземния интелект.
Тази преведена на всички езици творба предлага оригинална визия за непознаваемия чужд разум, като заедно с това представя по уникален и вълнуващ начин драмата на себепознанието и космическите измерения на любовта.
Идеята за океана-мозък, заемащ повърхността на планетата Соларис и способен да придава материален облик на човешките спомени и мисли, не оставя равнодушни нито психолога Крис Келвин и колегите му космонавти от космическата станция, описана в романа, нито милионите читатели на полския фантаст.
Нито известните режисьори Андрей Тарковски и Стивън Содърбърг, които екранизират произведението съответно през 1972 и 2002 г.
На стогодишнината от рождението на Станислав Лем ИК „Колибри“ предлага на феновете на фантастиката нов, пълен превод на издавания досега цензуриран и съкратен вариант на забележителния му шедьовър.
3. „Сладко отмъщение АД“
Юнас Юнасон
След двайсетгодишна кариера като журналист, медиен консултант и телевизионен продуцент шведският писател Юнас Юнасон (р. 1961) се отдава само на писане. Ето какво казва той:
„Винаги съм бил писател. Просто първо трябваше да свърша някои други неща. И ги върших до деня, в който се събудих и установих, че вече не съм на 23, а на 48. Тогава разпродадох всичко, установих се в Швейцария и с лаптопа в скута написах „Стогодишният старец“. Пет издателства го отхвърлиха, шестото го издаде в 7 000 екземпляра. Впоследствие продадоха 10 милиона. Достатъчно, за да се окуража да продължа.“
И Юнасон продължава. Петия му роман, „Сладко отмъщение АД“, издателствата купуват още преди да са прочели и едно изречение. Действието ни пренася в един свят, в който се срещаме с безскрупулния националист Виктор Алдерхайм, с бившата му жена Йени, с бившия му син Кевин, с масайския лечител Оле Мбатиан, с покойната южноафриканска художничка експресионистка Ирма Стърн и накрая, но не на последно място, с основателя на дружеството „Сладко отмъщение“ Хюго Хамлин. Към когото се обръщат Йени и Кевин, които има за какво да отмъщават на Виктор.
Заедно с Оле и Хюго те ще пътуват от Стокхолм до Лондон, Ню Йорк и кенийската савана в напрегната надпревара за наследството на голямата художничка и в опити да отмъстят на безсърдечния Виктор.
Кой ще получи наследството, ще успее ли планът за отмъщението и дали ще е толкова сладко, колкото героите са очаквали? И този път Юнас Юнасон е написал странен, абсурден, сюрреалистичен роман, разказвайки ни една чудесна – и както винаги смешна – история, изпълнена с поетична справедливост.
4. „Тайната книга на Данте“
Франческо Фиорети
Преди 700 години, на 13 септември 1321 г., при много съмнителни обстоятелства умира като изгнаник в Равена Данте Алигиери, чиято велика „Божествена комедия“ полага началото на края на мрачното Средновековие в Италия, за първи път от цяло хилядолетие поставя под въпрос правотата на църковните догми и отваря хоризонта за светската литература и изкуството на бляскавия Ренесанс.
Франческо Фиорети въвлича читателя в една тайнствена и невероятно увлекателна история за интриги, безмилостни гонения и жестоки убийства, разиграли се на сцената на отиващото си Средновековие – синът на Данте упорито преследва убийците на своя гениален баща, по пътя си среща монахини и кръстоносци, порочни свещеници и проститутки с добро сърце. И всички те търсят последния, скрития текст на поета, съдържащ неговите заветни, пророчески послания.
„Тайната книга на Данте“ (2011) е дебютният роман на Франческо Фиорети, който месеци наред не отстъпва от върха на литературните класации, продадени са 700 000 екземпляра в Италия и още при излизането му авторските права са купени в 7 страни.
5. „На жените с обич“
Исабел Алиенде
Пиша тези страници през март 2020 г., затворена вкъщи заради кризата с коронавируса…
Ала вместо да сътвори роман ала Гарсия Маркес, под надслов „Любов по време на коронавирус“, Исабел Алиенде поднася по увлекателен и забавен начин размишленията си за мястото и ролята на жените в обществото.
За дълголетните им борби за равноправие и справедливост, споделя женския си възглед за феминистката революция, „може би най-важната, най-дълбоката в историята на човечеството“.
И за пореден път завладява с безграничния си талант на великолепна разказвачка и с умението да обрисува ярки образи на своите героини.
6. „Човекът, който плаче от смях“
Фредерик Бегбеде
Героят Октав Паранго, алтер-егото на автора, рекламист в първия роман, ловец на модели във втория, в третия се преобразява в хуморист, участник в сутрешно радиопредаване.
В тази поредна блестяща сатира Бегбеде, самият той с неоспорима склонност към хумористичното, разобличава „диктатурата на смеха“, описва едно общество, в което „смешното е задължително“ и осмива това, което нарича комикопопулизъм, практикуван от много негови събратя, както и от политици, например водещият телевизионно реалити шоу Доналд Тръмп, стигнал до Белия дом, известният като „клоуна Бо-Джо“ Борис Джонсън, станал министър-председател, и още, и още…
Остроумно, занимателно и с немалко тъга Бегбеде ни превежда от безобидния хумор през иронията и сарказма, за да стигне до момента когато смехът със сълзи се превръща в смях през сълзи.
„Нека да сме наясно: целта на тази книга не е да покаже, че прилагателното „смешен“ скоро ще е синоним на „нацистки“. А просто да облекчи лицевите ни мускули. Не трябва да прибягваме до тях денонощно, през цялата година – те са ни нужни също и за да стискаме зъби.“
7. „Загадката на стая 622“
Жоел Дикер
През една декемврийска нощ в луксозния хотел „Палас” в Швейцарските Алпи е извършено убийство. Въпреки усилията на полицията, извършителят така и не е открит.
След време един писател отсяда в същия хотел, без да подозира, че неусетно ще тръгне по полузаличените дири на това престъпление. Писателят е самият Жоел Дикер, автор и герой на своя роман, който този път избира за декор родния град Женева с неговите банки, възхитителни гледки и мнимо спокойствие.
Пари, власт, любов, съперничество, предателство, ревност, чувство за вина свързват в кълбо от напрегнати отношения героите, всеки от които в една или друга степен е загадка за своето обкръжение и за читателя.
Пренасяйки ни непрестанно с присъщото му майсторство от минало към сегашно, от реално към въображаемо, от истинско към мнимо, от една интрига към друга, Дикер нито за момент не изпуска заплетената нишка на повествованието и в поредица от последователни разкрития ни държи в напрежение до последната страница.
8. „Полъх от ангели“
Найден Тодоров
Сборникът на прочутия диригент Найден Тодоров обхваща фантастични истории за ангели и роботи, за хора, дарени с умението да коригират събитията или да се вселяват в телата на мъртвите.
За да продължат делата им, за магическа цигулка в ръцете на млади музиканти, за диригентска палка, която прониква в душите на музикантите и така сътворява пленителна музика…
Тези невидими спътници често ни изправят пред избори, просветляват съзнанието ни, включват ни в сложни дилеми за съдбата на човешкия свят.
Свят, изпълнен с тревога и драматични обрати, но обърнат към светлината, докосван от крилете на ангели.
9. „Страна на чудесата за непукисти и краят на света“
Харуки Мураками
В този роман Мураками ни поднася главозамайваща комбинация от модерност, разюздано въображение и алегоричност, а за черешка на върха ще намерите и голяма доза киберпънк.
Героят непукист е трийсет и пет годишен разведен мъж с колекция от бутилки с вносно уиски, запален по старите американски филми и готвенето. Липсват му само чувства, което, заедно с блестящите му компютърни умения, го прави идеален кандидат за тайнствения застаряващ учен, заселил се в дълбините на токийската канализация.
Ученият привиква героя и го прави част от проект, наречен „Краят на света”. Двата свята на героя започват да се преплитат по невъобразим начин, докато накрая се сливат и той за първи път се усеща свободен от всепроникващия контрол на японското общество над индивида.
„Страна на чудесата за непукисти и краят на света” е рядък образец на постмодерния роман със завидна интелектуална дълбочина и стилистична завършеност, дар от един дързък автор с оригинален поглед върху писането.
10. „Епохата на кожата“
Дубравка Угрешич
Сборникът с есета „Епохата на кожата“ (2019) е най-новото произведение на световноизвестната хърватска писателка от български произход Дубравка Угрешич (р. 1949 г.), преведена на повече от 20 езика и удостоена с престижни отличия, сред които наградата на Берлинската академия по изкуствата „Хайнрих Ман“ и номинация за Международната награда „Ман Букър“.
С цветист език и полемичен плам, с множество културни препратки една гражданка на света с чувствителни сетива чертае картата на Голямата история и малките истории на невидимите хора, вградили съдбите си в темелите на цивилизацията.
За да заключи с тревога и упование: Истинският кошмар започва в мига, когато ни се стори, че вече няма къде да се емигрира, че всички дестинации са еднакво лоши. Остава ни надеждата, че не сме се блъснали в последната стена. Не сме, нали?
И тъй като се чувстваме длъжни да се запасим с хубави заглавия за продължителните тъмни вечери, този път сме подбрали още три заглавия, на които ви съветваме да обърнете внимание.
Първото от тях е с особена стойност – ИК „Колибри“ почита с фототипно издание Патриарха на българската литература Иван Вазов (09.07.1850 – 22.09.1921), от който ни дели точно век история в Деня на независимостта…
„Полувековна България 1878-1928. Илюстрован юбилеен албум. Фототипно издание“
„И точно в тези условия, когато всеки търси спасението за себе си и така както го вижда възможно, една жена, вече на зряла възраст, извършва дело с духа на Вазовото присъствие, будещо спомена за големите родолюбиви жестове на Българското възраждане.
След като усилията ѝ се превърнат в действителност, съвременниците ще им дадат рядко срещана единодушна оценка: „удивително постижение“, „крупно родолюбиво дело“ и „рядък подвиг“.
Не си спомням да има нещо друго, направено в българската култура през 20-те години, посрещнато по толкова еднозначен и всеобщо хвалебствен начин.
Историческата памет обаче може да бъде смайващо къса. Няколко десетилетия по-късно това „удивително постижение“ ще бъде забравено и погребано, „физически“ и духовно, в руините на своето време. Едва днес, след близо век, то най-сетне възкръсва.“
Милена Кирова
В навечерието на 135 години от рождението на любимия за поколения българи детски автор Ран Босилек, ИК „Колибри“ издаде негов сборник, с който ще зарадва и вдъхнови много деца и техните родители, защото какво по-завладяващо от това, да пишеш за детската аудитория.
Щуро забавление…
„Зайци на кино“
Ран Босилек
В този сборник, наречен „Зайци на кино“, ИК „Колибри“ събра за пръв път на едно място предимно непознати на читателите стихотворения на Ран Босилек, които не са били публикувани от десетилетия, а някои от тях – близо век.
За пръв път те излизат в периода 1922-1943 г. в детското вестниче „Врабче“ – част от илюстрованото списание „Детска радост“, на което Ран Босилек е бил главен редактор.
Във всеки брой, на първа страница на приложението за най-малките – „Врабче“, той публикува по едно свое детско стихотворение.
Книгата излиза с чудесните съвременни илюстрации на художничката Лилия Тодорова.
Извън специалните годишнини, преди студените зимни месеци да отделим време и за „здравето без забрани“…
„Лекар сам на себе си“
д-р Фредерик Салдман
„Какво ще кажете да станете своят „личен“ лекар? Да, правилно прочетохте, да бъдете лекаря, към когото да се обръщате при най-леката хрема, болка в корема или другаде? Представете си само: той ще е на ваше разположение 24 часа в денонощието и ще бди над здравето ви с четири очи. Какво по-хубаво от това?
Докторът във вас ще ви подскаже решението. Ще знаете какво ви се отразява добре и какво не. Ще обуздаете теглото си, като задържите стрелката на кантара върху желаната цифра. Ще си създадете рефлекси за овладяване на стреса, ще управлявате съня си и ще съблюдавате отлична хигиена.
При най-малкия проблем в секса най-простото и очевидно решение тутакси ще се появи. Ще поддържате мозъка си като автомобил във Формула 1, а програмите ви за физическа активност ще са истински шедьоври!
Ще съумеете да забавите остаряването и да поддържате високо нивото на хормоните на щастието и добруването.“
Д-р Фредерик Салдман
Икономист по образование и журналист по призвание. Фен на мощните мотори и бързите коли. Работил е в някои от най-големите електронни медии у нас. Слуша рок и не крие, че сред любимите му банди са The Struts, Sonic Youth и Soundgarden.